ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن

ویزای شینگن مجوز عبور از مرز های برخی از کشور های عضو اتحادیه اروپا است و شما می توانید با دریافت آن به راحتی به آن ها سفر کنید . هر فرد ایرانی برای سفر به این نواحی نیاز به ویزا دارد و بهترین روش برای دریافت آن ویزای شینگن است ، چرا که این ویزا بیست و شش کشور اروپایی را در بر می گیرد و شما با داشتن آن خواهید توانست تنها با یک ویزا به چند کشور سفر کنید . دولت های عضو پیمان شینگن شامل فرانسه ، آلمان ، سوئیس ، یونان ، نروژ ، مجارستان ، ایتالیا ، لیتوانی ، اسپانیا ، سوئد ، لوکزامبورگ ، فنلاند ، استونی ، لهستان ، پرتغال ، هلند ، جمهوری چک واتریش می شوند .

ویزای شینگن

ویزای شینگن با متین ویزا سوم

پس از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی که آلمان نازی و پادشاهی ایتالیا به عنوان بازندگان اروپایی این جنگ متحمل تلفات سنگینی شده بودند ، برای بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی خود دست به اقداماتی تاثیر گذاری زدند که بی تردید تاثیر چشمگیری در تاریخ اروپا داشته و خواهد داشت . در همین رابطه قریب به یک دهه پس از اتمام این واقعه ناگوار بین المللی ( در سال ۱۹۵۷) ، ایتالیایی که دیگر حکومتی فاشیستی در رأس آن نبود با کمک فرانسه ، هلند ، آلمان غربی ، بلژیک و لوکزامبورگ قراردادی را به امضاء رساندند که در پی آن مجمعی به نام جامعه اقتصادی اروپا یا European Economic Community که با نام « بازار مشترک » نیز شناخته می شود به وجود آمد . این تشکل که به منظور بهبود شرایط اقتصادی اعضایش به ویژه در بحبوحه جنگ سرد به وجود آمده بود ، دیری نپایید که با پیشرفت و قدرت یافتن خود ، دست به ترغیب دیگر کشورهای اروپایی برای پیوستن به آنان در این معاهده زد  .

در اثنای شکل گیری این مجمع که بعدها در سال ۱۹۹۳ به « اتحادیه اروپا » تغییر نام داد ، هسته اولیه آن با حرکت در جبهه ای ثانویه ، افق های تازه و روشن دیگری را نیز برای بخش عمده ای از اروپا پدیدار کردند . در همین رابطه پنج کشور بلژیک ، فرانسه ، هلند ، آلمان و لوکزامبورگ که پس از پنج سال ایتالیا نیز به آن ها پیوست ، در سال ۱۹۸۵ معاهده ای را میان خود در حوالی روستای شینگن – واقع در لوکزامبورگ – به امضاء رساندند که در پی آن  قانون کنترل گذرنامه میان اتباع هریک به هنگام ورود به خاک دیگری لغو شده و عملاً دارای سرزمین واحدی می شدند . در ادامه این قانون که در سال ۱۹۹۵ رسماً اعمال شد ، بدون اینکه فردی اروپایی از کشورهای مذکور نیاز به روادید داشته باشد می توانست به مرز های دیگری وارد شده و همراه خود وجه نقد ، اطلاعات ، کالا و هر پدیده دیگری که مشکل قانونی نداشته باشد حمل نماید ، این در حالی بود که برای اتباع کشورهای غیر عضو ، اخذ ویزای شینگن الزامی شد .

قبل از سفر به این مناطقه شینگن و قبل از دریافت ویزای آن بهتر است تا با انواع ویزای شینگن آشنا شوید ، چرا که هر فرد با توجه به انگیزه خود از سفر ، باید ویزای مخصوص به آن را دریافت کند .

ویزای عادی شینگن

این ویزا پس از بررسی مدارک افراد و تأیید درخواست آن ها به گونه ای صادر می شود که حداکثر اعتبار آن ۹۰ روز است و فرد تا ۶ ماه مهلت استفاده از آن را دارد . بعد از پایان مهلت قید شده در آن وی دیگر قادر به استفاده از این نوع ویزا نخواهد بود .

ویزای ملی شینگن

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد اقامت دائم ، تحصیل و یا کار در کشورهای حوزه شینگن دارند و برای صدور آن باید تمامی مراحل امنیتی و بررسی های لازم برای درخواست آن ها توسط کشور مقصد سفرصورت گیرد و تنها در صورت تایید ویزا برای شخص مورد نظر صادر می شود .

ویزای توریستی

ویزای شینگن توریستی تنها به منظور سفر های گردشگری صادر می شود ، ولی با این تفاوت که شما با آن نمی توانید به تمامی کشور های حوزه شینگن سفر کنید چرا که در آن نام برخی از کشور ها را قید می کنند و تنها امکان سفر به این کشور ها با ویزای صادره وجود دارد . در هر صورت اگر بخواهید به سایر کشورهای این منطقه با این ویزا سفر کنید از ورود شما ممانعت به عمل خواهد آمد .

ویزای نوع A

این نوعی ویزا تنها مخصوص افرادی است که اجازه حضور در فرودگاه کشور مربوطه را دارند و نمی توانند وارد خاک آن شوند به همین خاطر به آن “ویزای ترانزیت فرودگاه” می گویند .

ویزای نوع B

نوع B این ویزا تنها مخصوص افرادی است که قصد عبور یا حمل و نقل از کشورهای حوزه شینگن را دارند و فرد با اخذ ویزا باید حداکثر در مدت ۵ روز از کشورهای این منطقه خارج شود .

ویزای نوع C

یکی دیگر از انواع روادید ویزای نوع c که برای مدتی کوتاه ترصادر و به ویزای یک بار ورود ، دوبار و چند چند بار ورود تقسیم می شود . در این نوع از ویزا برای همه آن ها مدت زمانی مشخصی را برای حضور فرد در نظر می گیرند .

مراحل دریافت ، مدت زمان و هزینه صدور روادید شینگن

مراحل-دریافت-،-مدت-زمان-و-هزینه-صدور-روادید-شینگن

به منظور دریافت ویزای شینگن باید در ابتدا از سفارت کشور مورد نظر وقت و نوبت مصاحبه و انگشت نگاری دریافت کنید ، دریافت نوبت می تواند به صورت تلفنی و یا از طریق اینترنت و تارنمای سفارت مربوطه صورت گیرد . برای انجام هر چه بهتر مراحل دریافت ویزا بهتر است تا از دو ماه قبل اقدام کنید تا ویزای شما در مهلت مقرر آماده شودچرا که به طور معمول بررسی مدارک و سوابق شما چند هفته طول خواهد کشید البته این امکان نیز وجود دارد که در مدت زمان کمتری ویزای شما را صادر کنند . اگر در طی۳ هفته ویزای شما صادر نشد ، نهایتاً در شش هفته کاری باید منتظر دریافت جواب درخواست خود باشید . هزینه صدور ویزا بر اساس پول اتحادیه اروپا یعنی یورو است که شما باید آن را به صورت نقد و در سفارت مربوطه پرداخت کنید .

مدارک مورد نیاز برای دریافت روادید شینگن

مدارک-مورد-نیاز-برای-دریافت-روادید-شینگن

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه رونوشت از تمامی صفحات آن
 • ارائه شناسنامه به همراه ترجمه و کپی تمامی صفحات آن
 • عکس رنگی فرد درخواست دهنده و همراه وی در صورت وجود
 • ارائه معرفی نامه با درج سربرگ شرکت روی آن ، برای افرادی که از طریق محل کار خود اقدام به دریافت ویزا می کنند . این افراد باید همچنین منابع تأمین مالی خود را نیز در طول سفر نیز معرفی کنند .
 • ارائه گردش سه ماهه آخر حساب بانکی روی سربرگ انگلیسی ارائه شده از سوی بانک به همراه مهر تائیید آن
 • ضمیمه کردن سوابق بیمه به همراه گزارش سه ماه آخر آن به مدارک ارسالی در صورت داشتن بیمه کار
 • اصل سند دارایی های و ترجمه آن جهت ارائه به سفارت به همراه سایر مدارک (اصل سند بعد از بررسی به فرد تحویل داده می شود)
 • بلیط رفت و برگشت به کشور مربوطه
 • ارائه فرم رزرو هتل
 • ارائه اصل دعوتنامه ، لازم به ذکر است که در صورت داشتن دعوتنامه نیازی به ارائه فرم های رزرو هتل دیگر وجود ندارد

باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در همه موارد درخواست ویزای شما پذیرفته نمی شود ، بنابراین بهتر است تا قبل از اینکه درخواست شما مردود اعلام شود با برخی از دلایل رد ویزا از سوی سفارت این کشور ها آشنا شوید ، قطعاً این موارد به شما کمک خواهد کرد که با اطمینان بیشتر برای دریافت ویزا اقدام کنید .

 • مشخص شدن کوچک ترین شواهد مبنی بر امکان عدم بازگشت شما به کشور خود توسط سفارت مربوطه ، برای مثال داشتن دعوتنامه از سوی اقوام درجه یک
 • داشتن هرگونه اعمال مجرمانه و خلاف قانون یا سوء پیشینه در کشور محل تولد
 • استفاده از پوشش بیمه ای نامعتبر و ناکافی برای مدت زمان اقامت در کشور عضو اتحادیه شینگن
 • تغییر دادن گذرنامه های که ظاهر آن ها آسیب دیده است یا صفحاتش مخدوش شده باشد
 • مشخص نبودن محل اقامت شما در مدت سفر
 • نداشتن تضمین مالی کافی برای تامین هزینه های سفر

مصاحبه حضوری برای اخذ ویزای شینگن

مصاحبه حضوری برای اخذ ویزای شینگن

یکی از مراحل شما برای اخذ ویزا شینگن با تکنیک مصاحبه حضوری در سفارتخانه مربوطه می باشد ، برای این مصاحبه زمان مشخصی برای شما در نظر گرفته می شود که در آن تاریخ مشخص به سفارتخانه کشور مربوطه مراجعه نموده و یکسری سوالات از شما در مورد سفرتان پرسیده می‌شود و سوالاتی در مورد خودتان که باید به آنها پاسخ صحیح بدهید.

به این سوال ها معمولا یک روال و روتین مشخص دارد . شما در اینجا با برخی از سال هایی که به طور متداول از افرادی که برای اخذ ویزای شینگن مراجعه می‌کنند پرسیده می شود آشنا می شوید تا بتوانید به راحتی به هر کدام از این پرسش پاسخ دهید .

قصد دارید به کدام کشور از کشورهای شینگن سفر داشته باشید؟

میزان درآمد شما چقدر است؟

در زمان نبود شما در شرکت قرار است چه شخصی مسئولیت کارهای شما را به عهده بگیرد؟

آیا تضمینی برای بازگشت به کشور خودتان دارید؟

هزینه سفر شما را چه کسی تقبل میکند .

هدف خودتان را از سفر به کشورهای شینگن بیان کنید؟

مدت زمان اقامت شما در کشور های محدوده شینگن چقدر است .

اینگونه سئوالات سفارتخانه از شما پرسیده می شود ، سعی کنید که از پاسخ‌های نادرست و طولانی خودداری کنید سعی کنید مختصر مفید و جامع پاسخ دهید. بسیاری افراد هستند که دچار ریجکتی ویزای شینگن می شود به خاطر همین باید سعی کنید که بهترین و کوتاهترین جواب را در مدت زمانی مناسب بدهید . توجه داشته باشید که شخص مصاحبه کننده با شما به زبان فارسی مسلط است و تمامی پرسش ها به زبان فارسی از شما پرسیده خواهد شد .

اخذ ویزای شینگن با متین ویزا

ویزای شینگن فوری

یکی از انواع ویزا ویزای شینگن فوری می باشد در اخذ ویزای شینگن فوری باید توجه داشته باشیم که ویزای شینگن فوری فقط در مواقعی توسط سفارتخانه صادر می شود که شما در زمان های خلوت به آن مراجعه نمایید و در زمان های شلوغ امکان اخذ ویزای شینگن فوری موجود نمی باشد.

برای اینکه بدانید چه زمانهایی برای اخذ ویزای شینگن فوری می توانید اقدام نمایید با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید اما قبل از هر چیز این نکته را به خاطر بسپارید که بسیاری از افراد سودجو با گفتن اخذ ویزای شینگن فوری شما را ممکن است بفریبند و برای اینکه مبلغ های هنگفتی از شما بگیرند این دروغ را به شما می گویند .

در صورتی که اخذ ویزای شینگن فوری در زمان های پیک کاری مقدور نمی باشد  بلکه در زمان‌های خلوت داده می‌شود و شامل همه افراد می‌شود برای اینکه بدانید کی باید به سفارت خانه مراجعه کنید بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

شاید در روزگاری که پادشاهان به کشورگشایی پرداخته و غرب و شرق عالم تحت سیطره فردی خاص بود ، وجود قوانین یا واحد پولی یکسان امری طبیعی به نظر می رسید ؛ اما اینکه روز ی فرا رسد که بیش از بیست کشور یک ناحیه واحد پولی خود را یکی کرده و مرزهایشان را به دیگری بگشایند اندکی بلند پروازانه به نظر رسیده و تعریفی خوشبینانه از یک اتوپیای دست نیافتنی بود . اما این رویا که امروزه با همکاری کشورهای مختلف اروپایی با هر نژاد و فرقه ای محقق شده ، سطح جدیدی در فرهنگ و تمدن انسانی تعریف نموده است .

در این رابطه لازم به تاکیدی مجدد است که اتحادیه اروپا با مجمع کشورهای حوزه شینگن تفاوت دارد ، هرچند قریب به اتفاق اعضای آن ها یکی هستند . در همین رابطه اتحادیه اروپا مجمعی اقتصادی – سیاسی است که با پرچم آبی رنگ خود که دارای دایره متشکل از ستاره های زرد رنگ است مشخص می شود و یورو به عنوان پول رایج بیشتر کشورهای اروپایی ، رهاوردی از نشست های سال های دور این مجموعه می باشد . این در حالیست که معاهده شینگن با اهداف گردشگری منعقد شده و به برداشته شدن مرزهای کشورهای هم پیمان و حذف روادید و حق گمرک منجر شد .

از نکات جالب توجه این دو مجموعه مجزا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • با اینکه واحد پول یکسان تصمیم اتحادیه اروپا و برداشتن مرزها خروجی پیمان شینگن است ، اما این دو عامل همپوشانی بی نظیری داشته و به صنعت توریست کشورهای عضو هر دو مجموعه کمک شایانی کرده است . (پدیده ای که طبیعی نیز به نظر می رسد ، چرا که بیشتر کشورهای اروپایی عضوی از هر دو بوده و سیاست های خارجی آن ها در بخش های مختلف نیز با یکدیگر هماهنگ است .)
 • پیمان شینگن ۲۶ عضو و اتحادیه اروپا ۲۸ عضو دارد .
 • ایرلند و انگلیس از مهمترین غایبین معاهده شینگن هستند که به زودی از اتحادیه اروپا نیز خارج می شوند .
 • کشورهای ایسلند ، نروژ ، سوئیس و لیختن‌اشتاین شینگنی هایی خارج از اتحادیه اروپا هستند .

کارشناسان با سابقه ما برای زمان هایی که اخذ ویزای شینگن فوری امکان پذیر هست می باشد ، شما را راحت‌تر راهنمایی می‌کنند تا در این  زمان ها مراجعه نمایید و برای اخذ ویزای شینگن اقدام نمایید که به سرعت کار شما انجام شود، اینکه از کدام سفارتخانه کدام کشور نیز برای اخذ ویزای شینگن اقدام می کنید در زمانی که ویزای شینگن به دست شما می رسد بی‌تاثیر نخواهد بود .

چه دلایلی باعث رد درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای شینگن و ریجکت آن می شود ؟

برای اینکه شرایط حاکم بر رد یا پذیرش درخواست اخذ ویزای گردشگری را بهتر متوجه شوید فرض کنید خانه ای دارید که در شرف اجاره دادن آن هستید . با اینکه این دو مثال در مواردی تشابهی نداشته و شاید نتوان مصداقی برای برخی از عوامل یکی از آن ها در دیگری پیدا کرد ، اما با در نظر گرفتن کلیات امر در وهله اول سعی می کنیم تا این واحد را به فردی بسپاریم که بتواند هزینه های اجاره را بپردازد . حال شاید اینکه این فرد خودش به شخصه کار کرده و هزینه های مربوطه را می پردازد و یا فرد دیگری این مبلغ را تقبّل می کند خیلی برای ما مهم نباشد ، اما مطلبی که حائز اهمیت است پرداخت به موقع وجه توافق شده است .

فرد مذکور چنانچه می خواهد مستأجر شما شود باید دارای تعادل روانی و سابقه قابل قبول کیفری باشد ؛ به عبارتی دیگر چنانچه این فرد دارای بیماری روانی یا سابقه ارتکاب به جرم های سنگین را داشته باشد ، بدیهیست که سعی می کنیم با پیشگیری خطرات احتمالی را دفع کرده به کلی این واحد را در اختیارش قرار ندهیم . داشتن مدارک هویتی معتبر و اصلی ، عدم آزار و اذیّت یا داشتن رفتاری ناپسند در محله یا مکان اقامت قبلی و همچنین مشاهده صداقت در کلام و رفتار این فرد سبب می شود تا ما خانه خود را به وی اجاره دهیم . همه اینها در حالیست که چنانچه این فرد در اتمام دوره قراردادش مشکل محسوسی به وجود نیاورده و به زندگی مسالمت آمیز در کنار سایر همسایگان پرداخته باشد ، با سهوت بیشتر و برای مدت زمان بلندتری قرارداد وی را تمدید می کنیم .

همانطور که اشاره شد و جای دارد دوباره تأکید کنیم ، در این مثال بسیاری از عناصر مهم و تاثیر گذار اخذ ویزای شینگن نادیده گرفته شدند ، چرا که مصداقی برای آنان در راه گرفتن روادید وجود نداشت . حال با بازگشت به مبحث ویزا و اخذ این گواهی ورود به خاک اروپا باید گفت که اروپاییان نیز با تائید صلاحیت یک نفر برای ورود به خاک خود ، همانند صاحب خانه ای که روی ملک خود حساس است ، فرد متقاضی را از فیلترهای متعددی می گذرانند .

 • داشتن اخطار قبلی یا سابقه ای نامطلوب در اروپا
 • داشتن فعالیت های جنائی پیش از این
 • نداشتن درآمد یا ثروت کافی
 • نداشتن سفر قبلی به خارج
 • عدم ارائه مدارکی معتبر (مانند پاسپورتی نامعتبر) و
 • عدم ارائه توضیحی مشخص و قابل قبول از اهداف سفر

از جمله عللی هستند که می توان به عنوان دلیل ریجکتی ویزای شینگن با مثال فوق یکی دانست . این در حالیست که موارد دیگری همچون

 • نداشتن بیمه درمانی
 • عدم ارائه نامه اشتغال به کار از مرجع معتبر یا عرضه نمونه های تقلبی آن
 • داشتن گذرنامه آسیب دیده
 • ارائه مدارک نامعتبر تولد یا ازدواج و
 • رعایت نکردن محدوده و محدودیات ویزای شینگن

از دیگر عواملی هستند که سبب می شوند تا درخواست اخذ این نوع ویزا پذیرفته نشود .

با مطالعه و بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن ، ممکن است نکاتی در این حوزه وجود داشته باشد که برای شما کمی گنگ و نامفهوم باشد . به عنوان مثال در این باره می توان به بیمه مسافرتی اشاره کرد. احتمالا بسیاری از کسانی که برای دفعه اول اقدام به درخواست ویزا می کنند با این موضوع روبرو شده اند و از خود پرسیده اند که بیمه مسافرتی چیست؟ چه کارایی دارد؟ و چه لزومی برای بیمه کردن خود در سفر داریم؟

اجازه دهید با ارائه چند مثال این موضوع را برای شما روشن کنیم. افراد زیادی در دنیا هستند که در طول سفر به دلیل تغییرات آب و هوایی بیمار می شوند و یا مثلا به خاطر استرس و ترس از سفر هوایی و مسافرت با هواپیما دچارسردرد شدید ، مشکلات گوارشی ، حالت تهوع و از این نوع دردسرها می شوند. اما سوال اینجاست که در صورت به وجود آمدن چنین مشکلاتی برای شما ( که کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است) چه راهی برای حل آن در پیش می گیرید؟  آیا با توجه به گرانی دارو و درمان در کشورهای شینگن هزینه زیادی از بودجه سفر خود را برای رفع مشکل خود صرف کرده و یا بالاجبار چند روز از مدت محدود سفرتان را فقط صرف استراحت در هتل محل اقامتتان می کنید و زمانی که برای تفریح اختصاص داده بوده اید را از دست می دهید؟ در چنین مواقعی است که بیمه مسافرتی وارد عمل می شود و شما را از خرج های بالای دارو و درمان تا حد زیادی آسوده می سازد.

متاسفانه یکی از تصورات غلط ما انسان ها این است که فکر می کنیم مشکلات همیشه برای دیگران پیش می آید. ما همیشه آرزوی سفری شاد و پر از آرامش را برای شما داریم اما باید بدانید اتفاقات ناگواری همچون نیاز به جراحی فوری ( مثلا در صورت درد گرفتن آپاندیس که هر لحظه ممکن است برای هر انسانی پیش بیاید) ، دندان درد شدید و ضرورت کشیدن یا ترمیم آن ، نیاز به استفاده از آمبولانس و بسیاری اتفاقات دیگر ممکن است در سفر برای شما پیش بیاید. در چنین مواقعی است که متوجه اهمیت موضوع بیمه سفر در ویزای شینگن خود می شوید.

ضمناً خوب است بدانید که این بیمه فقط در مورد مسائل درمانی و پزشکی به کار نمی رود. مشکلات زیادی ممکن است در طول سفر برای شما اتفاق بیفتد که با کمک بیمه می توانید آنها را حل کنید. به وجود آمدن مشکلات قانونی ، دزدیده شدن وسایل یا مدارک شما ، گم شدن چمدان های شما که ممکن است در فرودگاه به صورت اشتباهی به جای دیگری ارسال شده باشد و بسیاری مشکلات ریز و درشت دیگر ممکن است در سفر شما به وجود بیاید. بیمه مانند تکیه گاهی برای شما خواهد بود تا در صورت بروز اینچنین مشکلاتی در یک کشور غریب احساس تنهایی و غربت نکنید و بتوانید در کمترین زمان مشکلات خود را حل کنید.

یکی از سوالاتی که بسیاری از درخواست کنندگان ویزای شینگن در ذهن خود دارند این است که درخواست خود را به کدام سفارت تحویل دهند و کدام کشورها سخت گیری کمتری برای ارائه ویزا دارند یا در واقع راحتتر ویزا می دهند؟

با توجه به سخت گیری هایی که اخیراً اکثر کشور های عضو شینگن برای ارائه ویزا به درخواست کنندگان خود اعمال می کرده اند بسیاری از افرادی که قصد ارائه درخواست به سفارتخانه ها را دارند به دنبال کشوری هستند که راحت تر ویزا بدهد و سخت گیری های زیادی نداشته باشد. این امر یک ثابت همیشگی نیست و جواب قطعی و تضمینی ندارد  اما می توان با توجه به اعداد و ارقام و استناد به آمار های معتبر جهانی نتیجه گیری های مثبتی انجام داد.

به عنوان مثال بر طبق این آمار کشور ایسلند در طی چهار سال گذشته پایین ترین نرخ رد درخواست ویزا را در بین ۲۶ کشور عضو شینگن داشته است ( کمتر از ۱ درصد) . به بیان دیگر ۹۹% درخواست های ویزایی که طی چهار سال گذشته به سفارتخانه های ایسلند در سرتاسر جهان ارائه شده است تایید شده اند. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۷ فقط دوازده مورد ریجکتی در درخواست های ویزای شینگن این کشور ثبت شد. بر اساس این آمار می توان گفت بهترین و راحتت ترین کشور برای اخذ ویزای شینگن ایسلند می باشد.

همچنین می توان باز هم با استناد به آمار کشورهایی را نام برد که احتمال ویزا شدن درخواست شما در سفارتخانه های آنها بیشتر از سایر کشور ها باشد. به عنوان مثال فنلاند یکی از آن کشورهاست. این کشور که به دلیل شفق های قطبی معروفش سالانه تعداد زیادی از گردشگران را از همه جای دنیا به سمت خود می کشد نرخ ریجکتی پایینی ( کمی بیشتر از ۱ % ) نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد و عموماً راحت تر ویزا می دهد.

در ادامه همچنین می توان از کشورهایی همچون لیتوانی و استونی یاد کرد که با نرخ ریجکتی زیر ۱٫۵ درصد در رتبه سوم و چهارم لیست راحت ترین کشورهای ارائه کننده ویزای شینگن به درخواست کنندگان قرار دارند. ضمناً خالی از لطف نیست که بگوییم کشور لتونی هم پس از این چهار کشور می تواند از گزینه های مناسب برای ارائه درخواست ویزا باشد. جالب است بدانید تا سال ۲۰۱۴ لتونی در صدر این لیست قرار داشت اما از آن سال به بعد سخت گیری های بیشتری را اعمال کرد.

شرایط دریافت ویزای شینگن خانوادگی به چه شکلی است؟

یکی از پول ساز ترین صنایع برای کشورهای اروپایی به خصوص در محدوده شینگن ، صنعت گردشگری است که سرمایه گذاری های زیادی در این سرزمین ها برای جذب هر چه بیشتر گردشگران و ورود ارز به این کشورها انجام شده است. این سیاست کلی بسیاری از دولت های غربی است که با خرج سرمایه ای اندک برای ساخت پروژه های جذب گردشگران ، سرمایه های کلانی از ورود آنها به دست بیاورند و این روندی است که در تمام سازمان های دولتی و خصوصی غربی مورد توجه قرار می گیرد. سفارتخانه ها نیز از این روند مستثنی نبوده و در جهت ورود هر چه بیشتر گردشگران به این کشورها تلاش می کنند ؛ اما نکته ای که باید آن را به خاطر داشت این موضوع است که همانقدر که دولت های غربی برای جذب توریست ها برنامه ریزی و تلاش مستمر می کنند ، برای جلوگیری از حضور غیر قانونی افراد در کشورهایشان نیز راهکارهای زیادی اندیشیده اند. این موضوع ناشی از این مطلب است که افرادی که به منظور اقامت غیرقانونی در این کشورها اقدام به اخذ ویزای شینگن می کنند بر خلاف گردشگران واقعی هیچ سود مالی برای آن کشورها نداشته و فقط باعث ایجاد مشکلات و هزینه های مختلف برای دولت ها خواهند شد ؛ به همین دلیل سفارتخانه ها در تایید درخواست ویزای شینگن افراد حساسیت و وسواس خاصی به خرج می دهند تا فقط افرادی که واقعاً به منظور توریستی قصد سفر دارند بتوانند این اجازه ورود را دریافت کنند.

سفرهای خانوادگی از مواردی است که شک بسیاری برای ماموران سفارتخانه به وجود می آورد زیرا وقتی تمام اعضای خانواده درخواست ویزای شینگن می کنند احتمال آن می رود که قصد ماندن در محدوده شینگن و درخواست اقامت دائم در آنجا را داشته باشند.

راهکار دقیقی برای حل این موضوع وجود ندارد و تنها راهی که می توان آن را پیشنهاد نمود این است که با ارائه اسناد و مدارک گوناگون افسر ویزا را متقاعد کنید که این سفر تنها یک مسافرت خانوادگی تفریحی است و شما پس از موعد مقرر به کشور خود باز خواهید گشت. به عنوان مثال می توانید با اشاره به شغل پدر و مادر خانواده و یا تحصیلات نیمه تمام فرزندان لزوم بازگشت به کشور را برای ماموران سفارتخانه توضیح دهید. همچنین در این مورد سکونت اقوام درجه یک در کشور مبدا می تواند بسیار کمک کننده باشد  و به عنوان مثال پدر خانواده می تواند با اشاره به حضور والدین سالخورده خود یا همسرش در ایران و یا وضعیت جسمانی آنها به این مطلب استناد کند که باید در کنار آنها در ایران حضور داشته باشد و قصد دور شدن از آنها برای مدت طولانی را ندارد.

چرا درخواست ویزای شینگن رد می شود؟

ریجکتی یا رد شدن درخواست های ویزا یکی از مسائل و مشکلات بزرگی است که بسیاری از هموطنانمان روزانه با آن مواجه می شوند. تعداد زیادی از افرادی که به دلایل مختلف همچون تجارت ، درمان ، دید و بازدید اقوام ، تفریح و بسیاری دلایل دیگر اقدام به پر کردن فرم های درخواست ویزای شینگن می کنند تا بتوانند مدت محدودی به این ناحیه از قاره سبز سفر کنند با جواب منفی سفارتخانه ها و ریجکت شدن درخواست هایشان مواجه می شوند. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد که ما تلاش می کنیم در ادامه به معرفی و بررسی برخی از دلایل مهمی که به طور حتم باعث رد شدن درخواست ویزای شینگن می شوند بپردازیم .

یکی از عواملی که باعث می شود سفارتخانه ها راغب به اعطای ویزا به شما شوند ارائه مدارک و اسنادی است که به روشنی نشان دهد که قصد برگشت به کشور خود را دارید. این موضوع برای دولت مردان کشورهای اروپایی موضوع بسیار پر اهمیتی است که بنا بر سیاست های خارجی و داخلی این کشورها پایه ریزی شده است . آنها ترجیح می دهند که توریست ها به کشورشان بیایند ، ارز های خود را در آنجا خرج کنند و به کشور خود باز گردند و به هیچ عنوان دوست ندارند که فردی با نام توریست وارد خاکشان شود و در آنجا به شکل غیر قانونی ساکن شود زیرا این مسئله از تمام ابعاد برای سیاستمداران کشورها یا به عنوان خطر و تهدید دیده می شود و یا در کمترین حالت برای دولت هزینه بردار خواهد بود؛ به همین روی سفارتخانه ها که ملزم به اجرای قوانین داخلی کشور خود هستند ، تا وقتی که به طور حتم مطمئن نشوند که پس از پایان سفر از محدوده شنگن خارج می شوید ویزایی به شما نخواهند داد به همین دلیل شما باید اسناد و مدارکی را ارائه کنید که افسر ویزای شینگن را قانع کند که شما قطعاً به کشور خود باز خواهید گشت.

به عنوان مثال می توانید حضور اقوام درجه ۱ خود در داخل کشور و وابستگی عاطفی که میان شما و آنها وجود دارد را به عنوان دلیلی برای برگشت به کشور به ماموران سفارت بیان کنید. صادقانه بگوییم که هر چه بیشتر دلیل بیاورید و هرچه صداقت در شما بیشتر باشد احتمال گذر از این این مرحله بیشتر است؛ حتی می توانید دلایل متعددی بیاورید و مثلاً ناتمام بودن دوران تحصیلتان یا اشتغالتان در داخل کشور را به دلایل دیگرتان اضافه کنید.

یکی از قوانین نانوشته ای که در بررسی درخواست های ویزا در سفارتخانه های کشورهای شینگن وجود دارد این موضوع است که به طور کل درخواست ویزای افرادی که تا بحال از کشور خود خارج نشده اند رد می شود. این بدان معنا است که افرادی که پاسپورت آنها خالی بوده و نشان می دهد که این اشخاص تا به حال از کشورشان بیرون نرفته اند به احتمال زیاد نائل به دریافت ویزای شینگن نخواهند شد. در مورد کشور خودمان و هموطنان ایرانی باید بگوییم که افرادی که قصد دارند درخواست ویزای شینگن را به یکی از سفارتخانه های کشورهای این محدوده تسلیم کنند باید حداقل یک یا دو بار به کشورهایی همسایه مانند ترکیه و امارات سفر کرده باشند. از آنجایی که سفر به این دو کشور برای ایرانیان به صورتی عادی درآمده است و برای ما سفر به این دو کشور نسبت به کشورهای دیگر آسان تر است توصیه می شود که قبل از ارائه درخواست ویزای شینگن حداقل یک سفر به این کشورها داشته باشید تا پاسپورت شما خالی نباشد.

یکی از مواردی که در موضوع درخواست ویزای شینگن به شکلی عجیبی هم می تواند باعث رد درخواست شما شود و هم احتمال دریافت ویزای شما را قوت ببخشد داشتن دعوتنامه است. دعوتنامه ها برگ های برنده ای هستند که می توانند کمک بسیاری در زمان مصاحبه و روند بررسی پرونده شما و در نهایت اخذ ویزای شینگن کنند. دعوتنامه در واقع یک پیام رسمی و قانونی از طرف یک شخص و یا یک کسب و کار است که با مزمون دعوت از شما برای رفتن به آن کشور با اهداف مختلفی مانند گردشگری ، کاری و دیگر مسائل برایتان ارسال می شود. دعوتنامه ها می توانند در روند پرونده شما تاثیر کاملاً مثبتی داشته باشند تا وقتی که مشخص شود این دعوتنامه از سوی اقوام درجه یک شما ارسال شده است!

در یک شرایط ویژه با مشخص شدن این موضوع همانقدر که آن دعوتنامه مفید بود حال می تواند مضر باشد و به هرچه سریعتر ریجکت شدن شما کمک کند. داشتن دعوتنامه از اقوام درجه یک در صورتی که در ایران فامیل درجه یکی نداشته باشید و همه آن ها در کشور مقصد زندگی کنند این شائبه را در ذهن ماموران سفارت ایجاد می کند که شما با داشتن اقوام درجه ۱ در کشورشان و امکان حمایت مالی توسط آنها دلیلی برای برگشت به کشورتان ندارید و احتمالاً قصد دارید تا با ورود به کشور آنها در همان جا بمانید. در چنین مواقعی شرایط کاملاً ریسکی است و شما تنها می توانید که با ارائه مستندات و دلایل کافی به ماموران این اطمینان را بدهید که با پایان ویزا به کشور باز خواهید گشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *