هزینه ویزای شینگن توریستی

هزینه ویزای شینگن توریستی

چنانچه بخواهیم در خصوص هزینه ویزای شینگن توریستی صحبت کنیم در گام اول باید مخارج پیش روی مسافرین را به سه دسته
• هزینه های مستقیم و غیرقابل استرداد ،
• هزینه های جانبی اخذ روادید و
• هزینه های سفر
تقسیم کنیم که در ادامه به بسط و شرح هریک خواهیم پرداخت .

۱٫ هزینه های مستقیم و غیرقابل استرداد

چنانچه به آدرس schengenvisainfo.com/schengen-visa-fee به عنوان سامانه رسمی اطلاعات اخذ روادید ویزای شینگن – بخش حق العمل یا هزینه ها مراجعه کنیم ، طبق آخرین تغییراتی که در اول فوریه سال ۲۰۲۰ در آن اعمال شده است ، با جدولی از قیمت ها بر می خوریم که به شرح زیر است .

در این جدول که تصویر اصلی آن را نیز در صفحه می بینیم افراد بالغ ملزم به پرداخت ۸۰ یورو یا ۹۰ دلار آمریکا هستند . این مبلغ برای کودکانی بین ۶ تا ۱۲ سال به ۴۰ یورو یا ۴۵ دلار آمریکا تقلیل یافته و نهایتاً برای خردسالان کمتر از ۶ سال رایگان می شود .

استثنائات

با صرف نظر از اتباع و شهروندان کشورهای ارمنستان ، آذربایجان و روسیه که تنها ۳۵ یورو یا ۳۹ دلار آمریکا برای چنین درخواستی پرداخت می کنند ، باید گفت که دیپلمات ها یا کارمندانی در مأموریت های بین المللی هستند ، اعضای خانواده افرادی که تابع یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن هستند ، دانش آموزان و دانشجویانی که بواسطه یک اردو یا رقابت آموزشی در اروپا حضور پیدا می کنند و افراد فرهیخته ، دانشمندان و محققان شناخته شده ای که در حال تکمیل مطالعات و آزمایشات خود هستند نیز همانند کودکان زیر ۶ سال از پرداخت این مبالغ معافند .

در خصوص این زیرگروه هزینه ویزای شینگن توریستی باید گفت که غیر قابل استرداد بوده و چه ویزایی به فرد اعطا گردد چه صلاحیت وی تشخیص داده نشود این مبلغ از وی دریافت می گردد (و طبعاً بازگردانده نمی شود) .

در ادامه گفتنیست که به دلیل عدم اعتبار یا کارکرد صحیح کارت های اعتباری بین المللی معتبر در کشورمان ، پرداخت این هزینه تنها به صورت نقدی امکان پذیر بوده و بر متقاضیان است که این مبالغ را از قبل آماده در هنگام تسلیم مدارک و روز مصاحبه حضوری در سفارتخانه میزبان آن را ارائه دهند .

۲٫ هزینه های جانبی اخذ روادید

در قسمت بعدی هزینه ویزای شینگن توریستی به هزینه های جانبی اخذ ویزا بر می خوریم . این هزینه ها مجموعه مبالغیست که در راه گردآوری مدارک لازم برای دستیابی به این اجازه ورود به بخش هایی از اروپا خرج می کنیم .

به عنوان مثال بیمه ، واچر هتل یا بلیط هواپیما از جمله پدیده هایی هستند که اگرچه به نحوی با شروع سفر از آنها استفاده خواهیم کرد ، اما در این مرحله به عنوان اسنادی برای اثبات جدیت یا مشخص کردن وضعیت مالی ما مورد استفاده قرار می گیرد .

در همین رابطه فردی می تواند اتاقی در یک هتل ۵ ستاره به مدت ۲ هفته رزرو کند و فرد دیگری می توان با هماهنگی با یک صاحب امتیاز یک هاستل کوچک ، با پرداخت هزینه ای به مراتب کمتر و عملاً ناچیز گواهی رزرو محل اقامتش را تهیه کند ، لذا این مبالغ نیز نسبی بوده و به میزان تلاش و جدیت فرد برای سفری ارزانتر به اروپا بستگی دارد .

ناگفته نماند که هزینه های ترجمه مدارک و خروجی هایی از این دست نیز هزینه ای غیر مستقیم تلقی می شود .

۳٫ هزینه های سفر

به عنوان بخش آخر هم که عملاً مرحله پسا اخذ ویزا بوده و به هزینه ویزای شینگن توریستی ارتباط چندانی ندارد به هزینه های سفر برمی خوریم ، هزینه هایی که به محل اقامت ، وعده های غذایی تناول شده ، تعداد اماکن مطرحِ دیده شده یا خریدهای حین سفر مربوط می شود که مشخصاً مبلغی اندک و اقتصادی نخواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *