مدت اعتبار ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای شینگن : همانطور که می دانید محدوده شینگن به مجموعه خاک ۲۶ کشور اروپایی گفته می شود که این کشورها طی امضای یک معاهده در بسیاری از مسائل اقتصادی و اجتماعی یکپارچه بوده و به شکل یک کشور واحد عمل می کنند. این کشورها در موضوع اجازه ورود به خاکشان که همان ویزا نام دارد نیز مانند دیگر مسائل در قالب یک کشور به نام شینگن عمل می کنند و برای وارد شدن به هر کدام از کشورهای عضو این معاهده باید ویزای شینگن دریافت نمود. این موضوع را قبل از اینکه به عنوان یک مانع برای ورود به خاک این ۲۶ کشور تصور کنیم می توان به عنوان یک امتیاز مثبت برای افراد خواهان ورود به این محدوده در نظر گرفت زیرا افراد برای کسب اجازه و دریافت ویزا می توانند درخواست خود را به سفارتخانه هر یک از ۲۶ کشور این محدوده ارائه کنند . در موضوع ویزای شینگن در مقالات پیشین همین سایت صحبت های فراوانی انجام داده ایم و در ادامه قصد داریم تا در این یادداشت در مورد مدت اعتبار ویزای شینگن صحبت کنیم.
سوالات بسیاری در مورد مدت زمان اعتبار ویزای شینگن برای افرادی که قصد دریافت آن را دارند وجود دارد و شاید بتوان گفت هسته اصلی تمام این سوالات به پاسخ این سوال باز می گردد که ویزای شینگن تا چه مدت اعتبار دارد و چند روز، چند هفته و یا چند ماه پس از صدور ، باطل می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همانطور که می دانید ویزای شینگن انواع مختلفی دارد و بر اساس نوع صدور این ویزا مدت اعتبار آن نیز متفاوت خواهد بود که در ادامه تلاش می کنیم حالت های مختلف ویزا و مدت اعتبار هر کدام را بررسی کرده و توضیح دهیم.
موضوعی که به دلایل عموماً سیاسی چند دهه است که دامن گیر مسافران ایرانی شینگن شده این است که به طور کلی مدت اعتبار ویزای شینگن برای ایرانیان با زمان محدودی صادر می شود و با توجه به برنامه و طول سفر فرد به او ارائه می گردد. به عنوان مثال اگر یک فرد برای سفر ۱ الی ۲ هفته ای به یکی از کشورهای شینگن با تور مسافرتی که از طریق آژانس های مسافرتی بر پا می شود اقدام به ارائه درخواست به سفارتخانه آن کشور کند ویزای شینگنی که برای او صادر می شود ( البته در صورت ریجکت نشدن درخواست ) حداکثر پانزده روز اعتبار داشته و از نوع یک بار ورود یا Single Entry خواهد بود. البته شایان ذکر است که عموماً ویزاهایی که به منظور مقاصد توریستی صادر می شوند یک ماهه بوده و در واقع ۳۰ روز اعتبار دارند ؛ ویزای های چند بار ورود یا مولتی پل نیز که برای دریافت آنها نیاز به شرایط و مدارک خاصی است و در مقاله های پیشین به خوبی به آن پرداخته ایم می توانند حتی تا ۵ سال اعتبار داشته باشند که این بدان معنی است که فرد می تواند با داشتن این ویزا به مدت ۵ سال در این محدوده به تعداد نامحدود به سفر بپردازد.
از انواع دیگر این ویزا می توان به ویزای شینگن تحصیلی اشاره کرد که تا پایان مدت تحصیل اعتبار خواهد داشت ؛ نوع این ویزا مولتی پل است و فرد دارنده این ویزا این امکان را دارد تا به تعداد نامحدود وارد محدوده شینگن شده و یا از آن خارج شود. در نهایت دو نکته مهم در مورد مدت اعتبار ویزای شینگن وجود دارد که بهتر است به آنها آگاه باشید. نکته اول این است که اگر فردی با داشتن ویزای سینگل ۳۰ روزه شینگن وارد اروپا شود و پس از مدت اندکی ( حتی یک روز ) از آنجا خارج شود ، ویزای او برای ورود دوباره اعتباری نخواهد داشت و او باید مجدداً برای دریافت ویزا درخواست دهد.
نکته دوم در مورد ویزای مولتی پل می باشد ؛ اگر فردی این ویزا را با مدت اعتبار ۱ سال داشته باشد تنها اجازه خواهد داشت تا در هر ۱۸۰ روز فقط ۹۰ روز در خاک اروپا حضور داشته باشد. این بدان معنی است که فرد تنها دو دوره ۹۰ روزه را می تواند در خاک اروپا حضور داشته باشد و پس از اینکه ۹۰ روز در آنجا ماند باید مدت ۹۰ روز را خارج از خاک اروپا باشد و دوباره پس از گذشت آن سه ماه می تواند ۹۰ روز دیگر در اروپا اقامت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *